UM Kalisz: W Kaliszu powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce
W kobiecym szczypiorniaku nadchodzą duże zmiany. Podczas wspólnej konferencji Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superligi sp. z o.o. poinformowano o stworzeniu nowych placówek SMS ZPRP dla dziewcząt, planach utworzenia Ligi Centralnej oraz poszerzeniu PGNiG Superligi Kobiet o kolejne zespoły.
W siedzibie Superligi sp. z.o.o. odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o kluczowych kierunkach rozwoju kobiecej piłki ręcznej w najbliższych latach. W konferencji wzięli udział: Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański, Prezes Superligi sp. z o.o . Piotr Należyty, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego Sławomir Szmal oraz reprezentantka Polski i zawodniczka MKS FunFloor Perły Lublin Kinga Achruk.
Mieliśmy świadomość, że jeden SMS ZPRP dla dziewcząt to niewystarczająca liczba i od pewnego czasu czyniliśmy starania, by było ich więcej. Dzisiaj z wielką satysfakcją mogę ogłosić, że obok Płocka, powstaną kolejne dwie placówki dla dziewcząt w Lublinie i Kaliszu. Chcemy tym samym stworzyć szanse rozwoju młodym piłkarkom ręcznym na poziomie mistrzowskim mówił Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.
System szkolenia w SMS-ach dla dziewcząt czerpać będzie z najlepszych praktyk stosowanych w trzech placówkach męskich. Już od kilku lat funkcjonują one w spójnym systemie i przynoszą pierwsze efekty. Bardzo ważny aspektem jest tu rola koordynatora, który sprawuje pieczę nad programem szkolenia.
Od 3 lat funkcjonuje u nas bardzo spójny model w szkoleniu centralnym chłopców. Dzięki działaniu trzech szkół usystematyzowano program, w którym za wszystko odpowiedzialny jest koordynator pionu męskiego oraz trener Reprezentacji Polski Patryk Rombel. Program SMS-ów jest tożsamy z założeniami wszystkich reprezentacji pionu męskiego włączając w to kadrę seniorską. Ostatnie trzy lata pokazały, że wybrany kierunek jest słuszny. Reprezentacje juniorskie i młodzieżowe odnotowują postęp, który ma odzwierciedlenie w wynikach rywalizacji sportowej mówił Sławomir Szmal, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego.
Kaliski SMS będzie trzecią tego typu placówką w Polsce Jedyna do tej pory szkoła o takim profilu znajduje się w Płocku. Dwie następne ruszą w wrześniu tego roku w Lublinie oraz u nas w Kaliszu. Będą to szkoły pod patronatem Ministra Sportu. Szkoły są przeznaczone dla dziewcząt i mają za zadanie rekrutację najlepszych w swoich kategoriach wiekowych zawodniczek z całej Polski, które za kilka lat będą kadrą seniorskiej reprezentacji Polski. Już obecnie są to dziewczyny, które z powodzeniem grają w młodzieżowej reprezentacji kraju mówi Błażej Wojtyła, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz, który wspólnie z Prezydentem Miasta Kalisza wystąpił z inicjatywą powstania SMS-u Takie męskie szkoły funkcjonują w Kwidzynie, Płocku i w Kielcach czyli tych miastach, gdzie męska piłka ręczna jest na najwyższym poziomie. To sprawdzony schemat i najlepsza droga do tego aby również podnieść poziom żeńskiej piłki ręcznej.
Osobą odpowiedzialną z ramienia ZPRP za wstępną organizację projektu i rekrutację będzie Radosław Szczap. Młode adeptki szczypiorniaka będą uczęszczać do VII Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, a cały proces szkoleniowy i naukowy odbędzie się we współpracy z tą placówką, podobnie jak w przypadku siatkarskiego SMS-u w Kaliszu. - W 2020 roku zdobyliśmy w młodzieżowej siatkówce w zasadzie wszystko co było do zdobycia mistrzostwo Polski w juniorkach, kadetkach i młodziczkach. W tym roku jako MKS SMS Kalisz zostaliśmy już mistrzami Polski w kategorii juniorek, a przed nami turniej finałowy kadetek. Mamy to przepracowane” i to samo chcemy zrobić z żeńską piłką ręczną. zakończył prezes Miejskiego Klubu Sportowego w Kaliszu, Błażej Wojtyła.
Rekrutacja do SMS-ów ZPRP już ruszyła. Szczegóły dot. zgłoszeń są dostępne na stronie ZPRP pod adresem: zprp.pl/archiwa/230513
Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/w-kaliszu-powstanie-szkola-mistrzostwa-sportowego-zwiazku-pilki-recznej-w-polsce,49327
Autor: krystian