Malowanie ścian farbą akrylową – poradnik dla początkujących

Farby akrylowe mają wszechstronne zastosowanie i dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Sprawdź, jak z ich pomocą można pomalować dowolne pomieszczenie!

Farba akrylowa – czym jest i gdzie można ją stosować?

W sklepie z farbami na pewno rzuciły Ci się w oczy produkty określane jako farby akrylowe. Ten termin odnosi się do emulsji, których spoiwem są wodorozcieńczalne żywice akrylowe. Farby akrylowe mają bardzo dobrą przyczepność, nie zawierają rozpuszczalników i nie wydzielają uciążliwego zapachu. Jednocześnie są łatwe w aplikacji.

Ze względu na swoje właściwości farby akrylowe można stosować wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz budynku, o ile wybierzesz produkt o odpowiednim przeznaczeniu. Najczęściej tego rodzaju emulsje wykorzystuje się do pokrycia:

  • zagruntowanego tynku,
  • drewna,
  • gipsu,
  • tworzyw sztucznych,
  • powierzchni betonowych,
  • karton-gipsu,
  • podłoża cementowo-wapiennego.

Warto pamiętać, że farby akrylowe nie są zalecane do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Za to świetnie sprawdzą się w sypialni, pokoju dziennym lub do pomalowania sufitu.

Jak przygotować podłoże do malowania?

Właściwe przygotowanie ściany to podstawa, jeśli chcesz uzyskać pożądany kolor. Farba akrylowa dobrze się rozprowadza i zapewnia doskonałe krycie. Jednak, aby tak się stało, musisz usunąć z podłoża wszelkie zanieczyszczenia, stare i uszkodzone powłoki oraz resztki kleju. Lepkie lub tłuste plamy możesz zmyć przy użyciu specjalnych detergentów. Natomiast większe nierówności należy wypełnić masą szpachlową, wyrównać i odpylić.

Jeśli ściana jest w dobrym stanie i nie trzeba jej naprawiać, możesz pokryć starą powłokę farbą akrylową bez jej uprzedniego gruntowania. W takim wypadku wystarczy, że oczyścisz podłoże z brudu i kurzu. Farbę akrylową można nakładać jedynie na idealnie suchą i gładką powierzchnię.

Malowanie ścian farbą akrylową – praktyczne wskazówki

Malowanie ścian farbą akrylową to czysta przyjemność. Szczególnie jeśli wybierzesz do tego celu produkt o matowym wykończeniu. Bardzo dobre właściwości ma na przykład farba akrylowa Dulux Acryl Matt 3in1. Ta emulsja charakteryzuje się dużą wydajnością, świetnie maskuje wszelkie niedoskonałości podłoża i szybko schnie. Dla uzyskania optymalnego efektu zwykle wystarczy nałożyć dwie warstwy.

Farbę akrylową należy nakładać w odpowiednich warunkach, aby dobrze związała się z podłożem i mogła całkowicie wyschnąć. Podczas malowania temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w granicach 10°C do 28°C, a wilgotność nie może przekraczać 80%.

Do nałożenia farby akrylowej będziesz potrzebować pędzla z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego. Jeśli malujesz ścianę, która jest częściowo wyłożona kafelkami lub innym materiałem wykończeniowym, przyda Ci się także cienki pędzel do detali i krawędzi.

W trakcie malowania farbę akrylową możesz też rozcieńczyć odrobiną wody. Najlepiej zrobić to na samym początku. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzić z jej ilością. Zanim dodasz wodę do farby, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.

Ile schnie farba akrylowa?

Farby akrylowe to świetny wybór dla osób, które chcą samodzielnie pomalować swoje mieszkanie, biuro lub garaż. Krótki czas schnięcia sprawia, że można uporać się z tym zadaniem w zaledwie jeden dzień. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza farba akrylowa może schnąć ok. 2-4 godzin. W tym czasie możesz odpocząć i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.

Ze względu na szybkie schnięcie farby w trakcie nakładania pojedynczej warstwy nie należy robić sobie przerw. Jeśli przerwiesz malowanie w połowie i wrócisz do tej czynności po 15 minutach, część farby może już odrobinę przeschnąć, co spowoduje, że trudno będzie Ci uzyskać jednolitą powłokę.

Farba akrylowa – idealny wybór do modnych wnętrz

Farby akrylowe Dulux są dostępne w wielu wspaniałych wersjach kolorystycznych. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na farbę o wykończeniu matowym, półmatowym, satynowym lub połyskliwym. Tego rodzaju produkty są odporne na ścieranie i zabrudzenia, dzięki czemu ściana będzie pięknie prezentowała się jeszcze przez wiele lat po malowaniu.

Dużą zaletą farb akrylowych Dulux jest także ich ponadprzeciętna wydajność. Wybierając ten produkt, zaoszczędzisz pieniądze na zakupie farby i sprawnie pomalujesz nawet bardzo przestronne i wysokie pomieszczenie.