
Grupa rekonstrukcyjna z Cekowa-Kolonii uczciła pamięć ofiar II wojny światowej podczas wyjątkowej podróży do Niemiec i Austrii. W 80. rocznicę wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych członkowie GRH 25 Dywizji Piechoty oddali hołd pomordowanym mieszkańcom regionu, odkrywając zapomniane ślady historii.
- Ceków-Kolonia i pamięć o bohaterach w niemieckich i austriackich obozach
- Wyjątkowe spotkania i symboliczne gesty w miejscach kaźni
- Pamięć o mieszkańcach Cekowa-Kolonii w Mathausen-Gusen
- Spotkanie upamiętniające zakończenie II wojny światowej w gminie Ceków-Kolonia
Ceków-Kolonia i pamięć o bohaterach w niemieckich i austriackich obozach
W dniach od 1 do 5 maja 2025 roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej 25 Dywizji Piechoty z Cekowa-Kolonii wyruszyła na niezwykłą wyprawę do Bawarii oraz Górnej Austrii. Misją uczestników było upamiętnienie mieszkańców gminy i okolic, którzy padli ofiarą nazistowskiego terroru w czasie II wojny światowej. Podczas wizyty odwiedzili miejsca pamięci w Dachau, Murnau, Garmisch-Partenkirchen oraz Mathausen-Gusen – obozy, gdzie wielu lokalnych bohaterów straciło życie lub przeszło przez piekło niewoli.
Wyprawa była częścią projektu finansowanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, którego celem było nie tylko oddanie hołdu ofiarom, ale także poszukiwanie i dokumentowanie historii więźniów pochodzących z gminy Ceków-Kolonia i sąsiednich terenów. Wsparciem dla działań grupy była publikacja Dominiki Pawlikowskiej „Ocalić od zapomnienia”, która szczegółowo opisuje losy osób represjonowanych w latach 1939-1945.
Wyjątkowe spotkania i symboliczne gesty w miejscach kaźni
Rekonstruktorzy rozpoczęli swoją misję od niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie na cmentarzu Leitenberg odnaleźli polskie symbole pamięci. Złożyli tam kwiaty i zapalili znicze, oddając cześć zamordowanym rodakom. Następnie odwiedzili dawny obóz jeniecki dla polskich oficerów w Murnau, gdzie upamiętniono postać gen. bryg. Franciszka Ksawerego Altera – patrona Izby Tradycji w Cekowie-Kolonii oraz samej grupy rekonstrukcyjnej. Przy pomniku pomordowanych polskich oficerów oraz płycie pamiątkowej generała odbyło się symboliczne złożenie wieńców.
Podczas pobytu grupa miała okazję spotkać się z przedstawicielami Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium, która opiekuje się kwaterą poległych żołnierzy. Kolejnym ważnym punktem była wizyta przy pomniku więźniów Oflagu VII A w Murnau, obecnie znajdującym się na terenie jednostki Bundeswehry.
Pamięć o mieszkańcach Cekowa-Kolonii w Mathausen-Gusen
Jednym z najważniejszych etapów wyprawy był pobyt w Linz oraz zwiedzanie muzeum obozowego Mathausen-Gusen – miejsca największej zagłady spośród odwiedzanych lokalizacji. To właśnie tam straciło życie wielu mieszkańców gminy Ceków-Kolonia, m.in. Roman Zawodziński – dyrektor szkoły z Kamienia, Tomasz Mosiniak z Cekowa czy Tadeusz Gałęzewski – urzędnik pocztowy z Kamienia.
Członkowie GRH złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym polskich więźniów oraz prowadzili poszukiwania śladów swoich rodaków w zasobach muzealnych. Ten emocjonalny etap podróży pozwolił na utrwalenie pamięci o tragicznych losach lokalnych bohaterów i przygotowanie materiałów fotograficznych do Izby Tradycji w Cekowie-Kolonii.
Spotkanie upamiętniające zakończenie II wojny światowej w gminie Ceków-Kolonia
10 maja 2025 roku w siedzibie Izby Tradycji odbyło się specjalne spotkanie informacyjne poświęcone realizowanemu projektowi. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy gminy, harcerze z Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego oraz uczestnicy Rajdu Pamięci organizowanego przez Starostwo Powiatu Kaliskiego. Podczas spotkania zaprezentowano relacje z wyjazdu oraz umożliwiono zwiedzanie Izby Tradycji – miejsca gromadzącego pamiątki związane z historią regionu.
Janusz Nowak, koordynator GRH 25 Dywizji Piechoty podkreślił znaczenie takich inicjatyw:
„Pamięć o naszych przodkach to obowiązek każdego pokolenia. Dzięki temu projektowi możemy nie tylko przypominać ich bohaterstwo, ale też edukować młodsze pokolenia.”
To kolejny przykład zaangażowania grupy rekonstrukcyjnej, która już wcześniej realizowała projekty historyczne zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – m.in. we Włoszech podczas obchodów 80-lecia bitew Armii gen. Andersa.
Powiat Kaliski