34 lata Radia Centrum - jak lokalna antena stała się częścią codzienności Kalisza

FOT. CKiS Kalisz
Radio, które zna pół miasta, świętuje kolejny rok na eterze. W studiu Radio Centrum 106,4 FM widać było uśmiechy i wspomnienia - a mieszkańcy Kalisza od lat słuchają tej stacji jak porannej kawy.
- Radio Centrum przypomina, jak zaczęła się lokalna radiowa przygoda
- Zespół radia pokazuje, że antena działa dla mieszkańców przez całą dobę i dociera szeroko
Radio Centrum przypomina, jak zaczęła się lokalna radiowa przygoda
W korzeniach tej historii jest marcu 1992 roku - wtedy w eter wyszła pierwsza lokalna częstotliwość. Pierwszym utworem, który zapisał się w pamięci słuchaczy, było odtwarzane dokładnie 12 marca 1992 o godzinie 15:52 “Something Happened On The Way To Heaven” Phila Collinsa. To drobne radioformatowe zdarzenie okazało się początkiem codziennej rozmowy z regionem - audycje, reportaże, lokalne muzyczne odkrycia. 😊
Warto zatrzymać się przy osobach, które nadawały kształt antenie - pomysłodawcą stacji był Lechosław Ochocki, a dziś w redakcji pracują m.in. Piotr Krysiak jako redaktor naczelny i Tomek Michalak jako szef zespołu dziennikarskiego. Przy dźwięku i technice stoją też nazwiska takich osób jak Mariusz Bazela i Bartosz Grzesiek. Pełna lista współpracowników jest dostępna na stronie stacji - https://rc.fm/onas.
Zespół radia pokazuje, że antena działa dla mieszkańców przez całą dobę i dociera szeroko
Radio Centrum nadaje non-stop i - co nie jest bez znaczenia - jest obecne nie tylko w Kaliszu, ale też w regionie. Stacja nadaje pod numerem 106,4 FM i dociera do takich miejsc jak Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Krotoszyn oraz okolic. Dla wielu osób to nie tylko muzyka, lecz ślad codziennych rozmów, lokalnych historii i impuls do spotkań. 🎧
Świętowanie 34. rocznicy to też moment, by zauważyć związek stacji z odbiorcami - listy, telefony, komentarze w sieci tworzą mapę relacji. To dzięki nim Radio Centrum utrzymało miejsce w lokalnej przestrzeni medialnej i wciąż potrafi zaskoczyć muzycznymi wyborami i rozmowami, które dotykają spraw miasta.
Jeśli cenisz lokalne głosy i chcesz poznać ludzi zza mikrofonu - odwiedź stronę stacji z listą współpracowników i programem - https://rc.fm/onas. Stoimy przy radioodbiornikach razem z Radiem Centrum i czekamy na kolejne rozgłośnie pamiętnych audycji. 📻
na podstawie: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (CKiS Kalisz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Kable z ładowarek znikały w Kaliszu - policja namierzyła ich w Łodzi

Pięć biegów znów rozgrzeje Ziemię Kaliską i otworzy nowy sezon

Seria włamań w Kaliszu rozsypała się po policyjnym połączeniu tropów

Kalisz szykuje muzyczny kwiecień - Chopin i aranżacje wchodzą na pełen gaz

W Opatówku wracają targi, które zamienią szkołę w wiosenne centrum ogrodów

Młodzi mają szansę nadać OSRiR w Kaliszu nowe graficzne oblicze

Rok twórców ludowej tradycji w Kaliszu nabiera tempa i zostawi trwały ślad

Młodzi z Kalisza i powiatu sięgną po ludową poezję sprzed lat

W Kaliszu przyspieszyły rozmowy o rowerowej sieci łączącej gminy

Kaliskie archiwum otwiera konkurs dla uczniów wokół muzyki, kolei i tradycji

Kask ma być ważniejszy niż wynik podczas finału w Szwacinie

Ślady miasta i muzyka w Opatówku. Piotr Perski pokaże „Miejsca zamieszkane”

Gdzie w Kaliszu kupić meble z dostawą do domu? Sprawdzamy lokalne opcje
![[PIŁKA RĘCZNA] ORLEN Superliga: Orlen Wisła Płock – Netland MKS Kalisz 37:27. Lider potwierdził siłę w 25. kolejce](/images/mecz/thumbnails/orlen-wisla-plock-netland-mks-kalisz-04042026-3727.webp)
