We wtorek, 24 marca 2020 roku po raz trzeci będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Tego dnia, dokładnie 76 lat temu, w 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.
Jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim- bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Dzień ten jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

W dniu 23 marca 2020 r. odbyła się konferencja prasowa online z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. W czasie konferencji dr Mateusz Szpytma poinformował o wszystkich przedsięwzięciach zorganizowanych przez IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.


Poniżej link do konferencji prasowej.

https://www.youtube.com/watch?v=NqIHtJPdDVs